• Opel club renbau
  • Opel club renbau
  • Opel club renbau
  • Opel club renbau
  • Opel club renbau
  • Opel club renbau
  • Opel club renbau
  • Opel club renbau

Test Opel Corsa CDTi: Němec se srdcem Itala


autor: legionar

Nová Corsa si nás získala již ve verzi s benzinovou čtrnáctistovkou. Jaká je se subtilním italským turbodieselem?

Nový Opel Corsa jsme poprvé otestovali již na začátku roku krátce po jeho příchodu na český trh. Corsa s motorem 1,4 16V nás opět přesvědčila o kvalitách nejnovějších modelů Opelu a to až do té míry, že jsme ji ocenili titulem Nejlepší nové auto roku 2006. Je stejně kvalitní i s atraktivním malým turbodieselem?

Svěží design

To auto nemá chybu, říkám si stále dokola. Přitom ještě před půlrokem mi přišla v porovnání s italským rivalem Fiat Grande Punto příliš usedlá, nezajímavá. Rok se s rokem sešel, Grande Punto odeznělo, ale Corsa je zde posílená úspěchem v anketě Auto roku.

Zrekapitulujeme-li design automobilu, tvoří duši vozu charakteristický úsměv přídě. U vývoji Corsy snad stál tým psychologů, kteří posuzovali každýdetail, aby si byli jisti, že dobře míří na svou cílovou skupinu.

A tak příď tvoří rozměrný gril přední masky, do boku protažené přední světlomety s čirou optikou a bohatě profilovaný přední nárazník s kulatými předními mlhovkami. Tento celek doplňuje subtilní kapota, osře zkosené čelní sklo a vnější zpětná zrcátka bez dnes tolik oblíbených postranních ukazatelů směru.

Při pohledu na profil vozu zaujme nezvykle masivní příď připomínající spíše mikrovan než hatchback nižší třídy. Umocňuje to prosklený trojúhelník v A sloupku, i rozmáchlé klenutí A sloupku, se kterým kontrastuje subtilní záď ukončení módní vlnovkou.

Přední dveře mají vcelku konfekční tvary, zato zadní dveře jsou bohatě profilovány a nesou dvojitou vlnovku. S nezvyklým zakončením bočního prosklení koresponduje subtilní záď srovnatelná například s Toyotou Yaris. Patrný je také schůdek, který se objevil právě u první generace Yarisu a vrátil jednoduché zádi energii.

Pohledu na záď evokuje vzpomínky na Nissan Almera, který Opel připomene svou buclatostí. Srdíčkový profil zadního skla zdůrazňuje duši a je prvkem, kterého si všimne každá řidička.

Vážně pro ženy?

Už při otevírání dveří vás zaujme interiér svou strohostí a přitom hravostí. Přední sedadla s náznakem bočního vedení jsou vybavena potahovou látkou se vzorem, výplně dveří jsou kombinací látkového potahu a několika druhů plastů, rovněž palubní deska si dost hraje s detaily. Vrcholem přemýšlení je pro mě moment odklopení obou slunečních clon. Zatímco na pravé cloně není ani zrcátko, u řidiče je jedno decentní malé zrcátko. Že by šlo skutečně o vůz pro ženy? Asi ano a mrzí mě, to, zase jsem se narodil špatně.

Jednoduchá lavice na zadních sedadlech je pohodlná a vejdou se na ní bez křeče dva dvoumetroví chlapíci, jen si musejí zvyknout, že koleny naberou řidiče a spoluejzdce před nimi při každém prudším brzdění.

Vraťme se ale k palubní desce. Přístrojový štít zosobňuje čirý minimalismus. Nic navíc, nic, co by se dalo vytknout. Dva jednoduché kruhové přístroje – tachometr a otáčkoměr, uprostřed analogový palivoměr a zbytek má na starosti obligátní digitální displej.

Sloupek řízení je nastavitelný výškově i podíélně, zarazí poněkud malý volant bez sportovního nádechu, který opět míří k ženám s dlouhými nehty, které jistě netouží po sportovní jízdě.

Středový panel tvoří výdechy klimatizace, zabudované autorádio, ovládání klimatizace a přihrádka přecházející ve středový tunel. To je soudobý minimalismus a výsledek boje o co nejnižší výrobní náklady. A lidé na to skutečně slyší.

Zavazadlový prostor má základní objem skromných 285 litrů, ovšem sklopením zadních sedadel získáme optimističtějších 1 050 litrů. V souladu s dnešními trendy je Corsa vybavena dvojitým dnem zavazadlového prostoru z čalouněné překližky. Pod druhým dnem se nachází plnohodnotné rezervní kolo na ocelovém ráfku.Add to Google Pridej na Seznam
TOPlist Seznam S-Rank CZIN.eu PageRank Alexa Rank JyxoRank 

Vygenerováno za:0.0812 sec,0.0582 z toho dotazů.